Produktbeskrivning
Vintage LD Enamel Opal SL är ett silikatglasbaserat skiktporslin avsett för framställning av dentala ersättningar på stommar av både litiumdisilikat och zirkoniumdioxid.
Detta lågsmältande porslin bränns vid temperaturer omkring 760–770 °C, vilket gör det tekniskt anpassat för att fungera med olika typer av keramiska kärnmaterial. Materialet är fluorescerande och dess optiska egenskaper är utformade för att efterlikna naturlig tandemalj när det gäller ljusbrytning och translucens.
Opal SL (Super Lucid) används vid uppbyggnad av emaljskiktet för att reglera restaurationens ljusdynamik och djupverkan. Porslinet levereras i pulverform och är utvecklat för att bibehålla formstabilitet och färgnyans under bränningsprocessen. Produkten är en del av ett system för estetisk fanering där hög precision i skiktningen krävs.
Specifikationer:
Typ: Silikatglasbaserat skiktporslin
Användningsområde: Fanering av litiumdisilikat och zirkoniumdioxid
Bränntemperatur: Ca 760–770 °C
Optiska egenskaper: Fluorescens och opaliserande effekt
Nyans: Opal SL (Super Lucid)
Vikt: 20 g