DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

IPS InLine Dentin A-D A2 20g

Artnr: 52414TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr593227
342,00 kr
380,00 kr

Exkl. moms

I Lager (Ej returrätt)

Specifikationer -

FärgA2
ProduktgruppPorslin
Artnr: 52414
IPS InLine Dentin A-D A2 20g

Produktbeskrivning

IPS InLine Dentin är en leucitbaserad fasadkeram anpassad för konventionell skiktteknik på metallkonstruktioner. Materialet möjliggör exakt färgåtergivning och fyller utrymmet mellan opak och emalj för att skapa en naturtrogen struktur i den protetiska ersättningen. Keramen har en koordinerad kornstorleksfördelning som säkerställer god färgstabilitet och lyster, även vid upprepade bränningscykler. Dess kemiska sammansättning är utformad för att ge ett naturligt färgdjup. Systemet är optimerat för effektiv färgmatchning enligt A–D-skalan. Arbetssättet följer etablerade metoder för manuell uppbyggnad av kronor och broar, vilket ger kontroll över form och färgintensitet under skiktningen. Specifikationer: Material: Leucitbaserad glaskeramik Användningsområde: Metallkeramik (fasadkeram) Teknik: Konventionell skiktteknik Färgskala: A–D Färg: A2 Vikt: 20 g

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma