- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- IPS InLine Add-On 20g
Webpris
IPS InLine Add-On 20g
Artnr: 52516TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr593343434,70 kr
483,00 kr
Exkl. moms
Få i lager
Specifikationer -
| Produktgrupp | Porslin |
|---|
Artnr: 52516
IPS InLine Add-On 20g
Produktbeskrivning
IPS InLine Add-On är ett korrektionsmaterial avsett för finjusteringar och formkorrigeringar på porslinsersättningar. Materialet används på redan brända metallkeramiska konstruktioner för att uppnå önskad slutlig form och passform.
Detta porslin är anpassat för användning med konventionella metallkeramiska legeringar som har en termisk expansionskoefficient (CTE) inom intervallet 13,8–15,0 x 10?6 K?¹ vid 25–500 °C. Genom att använda materialet kan små förändringar i anatomi eller kontaktpunkter utföras efter den primära bränningen.
Materialet är utformat för att underlätta hanteringen vid tekniska justeringar och ger en nyansmatchning som integreras med den befintliga keramiken. Det möjliggör precision vid efterjusteringar utan att påverka konstruktionens strukturella egenskaper. Användningen sker genom applicering och bränning enligt gällande anvisningar för metallkeramiska system.
Specifikationer:
Vikt: 20 g
Materialtyp: Metallkeramik (Korrektionsmassa)
CTE-intervall: 13,8–15,0 x 10?6 K?¹ (25–500 °C)
Användningsområde: Formkorrigeringar och finjusteringar på bränd keramik
















