DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

IPS e.max Ceram Spec Ena aqua 5g

Artnr: 234825TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr684720
304,20 kr
338,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

Färgaqua
Förpackningsinnehåll5 g förpackning
ProduktgruppPorslin
Artnr: 234825
IPS e.max Ceram Spec Ena aqua 5g

Produktbeskrivning

IPS e.max Ceram Special Enamel är en fluorapatit-glaskeramik utformad för att återskapa naturlig emalj med optimerad translucens. Materialet ingår i IPS e.max Ceram-systemet och används för att ge emaljliknande genomskinlighet och naturlig ljusåtergivning i tandrestaureringar. Det är kompatibelt med övriga komponenter i IPS e.max-systemet, inklusive både litiumdisilikat och zirkoniumoxid. Materialet är avsett för skiktningsteknik och ger hög estetik genom sina specifika optiska egenskaper. Specifikationer: Material: Fluorapatit-glaskeramik Typ: Specialemalj Färg: aqua Vikt: 5 g

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma