- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial Zr-FS Op.Dent.Mod.ODM-1 50g
Webpris
Initial Zr-FS Op.Dent.Mod.ODM-1 50g
Artnr: 38006TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr100028161 093,50 kr
1 215,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | ODM-1 |
|---|---|
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 38006
Initial Zr-FS Op.Dent.Mod.ODM-1 50g
Produktbeskrivning
Initial Zr-FS Opak Dentin Modifier är ett fältspatsbaserat ytporslin anpassat för användning på högfasta zirkoniumoxidskelett.
Detta material används vid förbländning av zirkoniumstrukturer för att styra de optiska egenskaperna i restaurationen. Som en Opak Dentin Modifier (ODM) används produkten för att justera färgintensitet och opacitet i de djupare skikten. Detta möjliggör en exakt färgåtergivning och kontroll över ljusbrytningen, även vid begränsat utrymme för porslinet eller när underliggande material behöver maskeras.
Keramiken har en termisk expansionskoefficient (CTE) som är optimerad för zirkoniumoxid, vilket säkerställer stabil vidhäftning och minskar risken för spänningar eller krackelering under bränningscyklerna. Materialet är utformat för att ge hög stabilitet vid modellering och en homogen ytstruktur efter bränning.
Specifikationer:
Material: Fältspatsbaserad zirkoniumoxidkeramik
Användningsområde: Förbländning av zirkoniumoxid
Typ: Opak Dentin Modifier
Färg: ODM-1
Vikt: 50 g






