- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial Zr-FS Ins.IN-49 maracuj.20g
Webpris
Initial Zr-FS Ins.IN-49 maracuj.20g
Artnr: 37989TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10002793554,40 kr
616,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | IN-49 passionsfrukt |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 20 g förpackning |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 37989
Initial Zr-FS Ins.IN-49 maracuj.20g
Produktbeskrivning
Ytporslin baserat på ren fältspat framtaget för skiktning och karaktärisering av dentala konstruktioner på zirkoniumdioxid-skelett.
Detta material är utformat för fasadbränning på både högstyrka och translucenta zirkoniumstrukturer. Tack vare den rena fältspatsammansättningen uppnås en stabil struktur och goda optiska egenskaper i den färdiga protetiken. Materialet är optimerat för att ge en naturtrogen färgåtergivning och bibehålla sin form under brännprocessen.
Färgen IN-49 Maracuja används för intern karaktärisering för att styra färgintensitet och djupverkan i restauringen. Porslinet har en bränntemperatur på 810 °C och en termisk utvidgningskoefficient (CTE) på 9,4, vilket är anpassat för att minimera spänningar mellan keramen och zirkoniumskelettet. Arbetsprocessen underlättas av korta bränntider och hög termisk stabilitet.
Specifikationer:
Material: Fältspatbaserat ytporslin
Användningsområde: Zirkoniumdioxid-skelett
Färg: IN-49 Maracuja
Vikt: 20 g
Bränntemperatur: 810 °C (1:a dentin)
Termisk utvidgningskoefficient (CTE): 9,4 x 10?6K?¹ (25–500 °C)
Böjhållfasthet: 90 MPa
Densitet: 2,43 g/cm³
Glastransformationstemperatur: 550 °C




