- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial MC transl.Modifier TM-05 20g
Webpris
Initial MC transl.Modifier TM-05 20g
Artnr: 57340TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10001895422,10 kr
469,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | TM05 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 20 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 57340
Initial MC transl.Modifier TM-05 20g
Produktbeskrivning
Initial MC Translucent Modifier TM-05 är ett keramiskt pulver för karaktärisering och justering av de optiska egenskaperna vid framställning av metallkeramiska kronor och broar.
Detta porslinspulver används för att modifiera porslinsuppbyggnadens transparens och djupverkan. Genom att integrera modifieraren i skiktningen uppnås en kontrollerad ljusspridning, vilket är nödvändigt för att efterlikna naturlig tandsubstans. Färgnyansen TM-05 är framtagen för att ge specifika effekter i det incisala eller transparenta området.
Materialet är fältspatbaserat och har en termisk expansionskoefficient (CTE) som är anpassad till konventionella dentala legeringar. Detta inkluderar legeringar med hög eller reducerad guldhalt, palladiumbaserade material samt oädla metaller (NEM). Pulvret är utformat för att bibehålla form och färgstabilitet genom hela bränningsprocessen.
Specifikationer:
Typ: Translucent Modifier
Färg: TM-05
Vikt: 20 g
Material: Fältspatbaserad keramik
Användningsområde: Metallkeramik (K&B)














