- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial MC Opaque Dentin OD-D4 50g
Webpris
Initial MC Opaque Dentin OD-D4 50g
Artnr: 54632TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10002036801,00 kr
890,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | D4 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 50 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 54632
Initial MC Opaque Dentin OD-D4 50g
Produktbeskrivning
Initial MC Opaque Dentin OD-D4 är ett keramiskt material som används vid framställning av metallkeramiska konstruktioner för att maskera opaken och ge ett färgmässigt djup till den protetiska ersättningen.
Materialet fungerar som ett mellanskikt mellan opaken och dentinporslinet. Det är särskilt användbart i situationer där utrymmet för keramen är begränsat, då det effektivt förhindrar att den underliggande opaken påverkar slutresultatets utseende. Genom att använda detta lager skapas en naturlig ljusreflektion och en stabil grundfärg i kronan eller bron.
Keramiken är fältspatbaserad och anpassad för konventionella legeringar med en termisk expansionskoefficient (CTE) inom intervallet 13,8 till 14,9. Massan uppvisar god stabilitet under modellering och bibehåller sina optiska egenskaper samt form genom flera bränningscykler.
Specifikationer:
Typ: Opaque Dentin
Material: Fältspatbaserad keramik
Färg: D4
Vikt: 50 g
CTE-intervall: 13,8 – 14,9




