- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial MC Enamel Intens. EI-13 20g
Webpris
Initial MC Enamel Intens. EI-13 20g
Artnr: 54507TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10001900422,10 kr
469,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | EI-13 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 20 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 54507
Initial MC Enamel Intens. EI-13 20g
Produktbeskrivning
Fältspatsbaserat keramiskt pulver för användning i metallkeramiska konstruktioner, särskilt anpassat för att skapa djup och specifika effekter i emaljlagret.
Detta porslinssystem är framtaget för att ge kontrollerade optiska egenskaper vid framställning av kronor och broar. Materialet används för skiktning i den incisala delen av tanden och möjliggör justering av färgintensitet och ljusspridning. Den specifika färgnyansen EI-13 används för att efterlikna naturlig tandsubstans genom att modifiera kromaticiteten i emaljskiktet.
Keramiken har en termisk expansionskoefficient som är optimerad för kompatibilitet med de flesta dentala legeringar. Pulvrets sammansättning ger god formstabilitet under modelleringsarbetet, vilket underlättar uppbyggnad av ocklusala detaljer och finare ytstrukturer. Efter bränning uppvisar materialet en tät struktur med ljusbrytande egenskaper som svarar väl vid slipning och mekanisk polering.
Specifikationer:
Typ: Metallkeramik (Enamel Intensive)
Material: Fältspatsporslin
Färg: EI-13
Vikt: 20 g
Användningsområde: Skiktning av emalj i kron- och broprotetik












