- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Initial IQ One Body L-O-M Body B 250g
Webpris
Initial IQ One Body L-O-M Body B 250g
Artnr: 64641TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr100023593 514,50 kr
3 905,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | B |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 250 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 64641
Initial IQ One Body L-O-M Body B 250g
Produktbeskrivning
Initial IQ One Body L-O-M Body B är ett porslinspulver framtaget för att skapa fullanatomi i ett enda lager. Materialet används inom ramen för "One Body"-konceptet, vilket innebär att tandens hela kontur byggs upp med en och samma massa ovanpå en metallstomme.
Produkten är optimerad för Layer Over Metal (L-O-M) och är kompatibel med gängse dentallegeringar för porslin. Genom att använda en enstegsmassa effektiviseras arbetsprocessen då behovet av komplicerad skiktning minskar. Detta ger teknikern möjlighet att lägga mer fokus på kronans slutliga form, ytstruktur och funktion.
Porslinet ger en förutsägbar färgåtergivning i enlighet med Vita-skalan. Systemet är konstruerat för att vara tidseffektivt och ekonomiskt vid framställning av protetiska konstruktioner i keramiska material på metallunderlag.
Specifikationer:
Typ: Porslinspulver
System: Initial IQ One Body L-O-M
Färg: B
Förpackningsstorlek: 250 g
Teknik: Layer Over Metal (L-O-M)


