DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Initial IQ LP ONE Body C L-C 4g

Artnr: 249521TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10006999
716,40 kr
796,00 kr

Exkl. moms

Få i lager (Ej returrätt)

Specifikationer -

ProduktgruppPorslin
Artnr: 249521
Initial IQ LP ONE Body C L-C 4g

Produktbeskrivning

Initial IQ LP ONE Body C L-C 4g är ett fältspatbaserat keramiskt material för dentala tillämpningar. Produkten används som ett färglager för individualisering och estetisk utformning av tandrekonstruktioner. Detta keramiska material levereras i en färdig att använda konsistens. Det består av fina keramiska partiklar och är framtaget för att underlätta estetisk realisering av monolitiska eller minimalt reducerade dentala ramverk. Materialet är lämpligt för att målas på och fungerar som ett färg- och formkoncept för dentala applikationer, vilket bidrar till ett naturligt utseende. Specifikationer: Material: Fältspatbaserad keramik Nyans: C L-C Vikt: 4 g

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma