- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- HeraCeram ZR 750 Mamel. Dent. MD2 20g
Webpris
HeraCeram ZR 750 Mamel. Dent. MD2 20g
Artnr: 229782TillverkareKulzer GmbHTillv. artnr66060908705,60 kr
784,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | MD2 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 20 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 229782
HeraCeram ZR 750 Mamel. Dent. MD2 20g
Produktbeskrivning
HeraCeram Zirkonia 750 Mamelon Dentin är en fasadkeram anpassad för konstruktioner av zirkoniumdioxid och litiumdisilikat. Materialet används för att skapa naturliga färgövergångar och inre strukturer i dentinkärnan vid skiktning.
Keramen är optimerad för underlag med en termisk expansionskoefficient (CTE) mellan 9,7 och 11,0 µm/m·K. Bränningstemperaturen är 800 °C på zirkoniumdioxid och 750 °C på litiumdisilikat, vilket säkerställer stabilitet och minimerar risken för spänningar i de underliggande strukturerna.
Materialet baseras på en stabiliserad leucitstruktur (SLS) för hög frakturresistens. Massan MD2 är en intensiv massa med hög färgstyrka för återgivning av mamelonstrukturer i tandens inre uppbyggnad.
Specifikationer:
Typ: Fasadkeram
Användningsområde: Zirkoniumdioxid och litiumdisilikat
Färg: MD2 (Mamelon Dentine 2)
Vikt: 20 g
Bränningstemperatur: 800 °C (zirkoniumdioxid) / 750 °C (litiumdisilikat)
CTE-intervall: 9,7–11,0 µm/m·K
Materialstruktur: Stabiliserad leucitstruktur (SLS)


