DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

HeraCeram Increaser Mango 20g

Artnr: 79739TillverkareKulzer GmbHTillv. artnr66013753
680,40 kr
756,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

Färgmango
Förpackningsinnehåll20 g
ProduktgruppPorslin
Artnr: 79739
HeraCeram Increaser Mango 20g

Produktbeskrivning

HeraCeram Increaser Mango är ett högbrännande ytporslin avsett för fasadbehandling av dentala legeringar. Materialet används för att förstärka färgintensitet och reglera opacitet, vilket möjliggör naturlig estetik även vid begränsade utrymmesförhållanden. Porslinet är tekniskt anpassat för legeringar med en termisk expansionskoefficient (CTE) inom intervallet 13,5 till 14,9 µm/mK. Increaser-serien används främst för personlig karaktärisering och färgjustering i det dentinala lagret. Materialet levereras i pulverform och är utformat för att ge stabila resultat vid bränning på metallunderlag. Specifikationer: Färg: Mango Vikt: 20 g Typ: Ytporslin (Increaser) Termisk expansionskoefficient (CTE): 13,5 – 14,9 µm/mK Materialtyp: Keramik för metallunderlag

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma