- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- HeraCeram Dentin C2 100g
Webpris
HeraCeram Dentin C2 100g
Artnr: 229440TillverkareKulzer GmbHTillv. artnr660033871 848,60 kr
2 054,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | C2 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 100 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 229440
HeraCeram Dentin C2 100g
Produktbeskrivning
HeraCeram Dentin C2 är ett lågbrännande dentinporslin avsett för fasadbeklädnad av dentala legeringar med en termisk expansionskoefficient (CTE) mellan 13,5 och 14,9 µm/mK.
Detta material är uppbyggt med en stabiliserad leucitstruktur som säkerställer stabilitet och motverkar sprickbildning under brännprocessen. Tack vare en låg bränntemperatur på maximalt 880 °C minimeras risken för deformation av underliggande legeringsstommar, vilket bidrar till god precision i slutresultatet.
Färgen C2 är framtagen för att efterlikna naturlig tandsubstans med korrekt opacitet. Materialets sammansättning ger goda modelleringsegenskaper och resulterar i en tät och homogen yta efter bränning, vilket underlättar den tekniska bearbetningen av restaurationen.
Specifikationer:
Färg: C2
Vikt: 100 g
Materialtyp: Dentinporslin (Leucitbaserat)
Termisk expansionskoefficient (CTE): 13,5–14,9 µm/mK (25–500 °C)
Maximal bränntemperatur: 880 °C






