Produktbeskrivning
HC-Saphir Opal Incisal OS1 är en fältspatbaserad keramik framtagen för yttäckande porslinsuppbyggnad på dentala metallegeringar. Materialet är utformat för att återskapa naturlig opalescens och translucens i det incisala området genom en optimerad matrisstruktur.
Keramiken bygger på en stabiliserad leucitstruktur som motverkar spänningar och bidrar till materialets styrka under bränningsprocessen. Tack vare de termiska egenskaperna krävs ingen förlängd avkylningsfas efter bränning, vilket effektiviserar arbetsprocessen. Bränntiderna är i genomsnitt 30 % kortare jämfört med standardporslin för metallkeramik.
OS1-varianten är anpassad för att ge en kontrollerad ljusbrytning och djupverkan i skiktningen. Materialet är kompatibelt med legeringar som har en termisk expansionskoefficient (CTE) inom intervallet 13,5 till 14,9 µm/mK.
Specifikationer:
Färg: OS1 (Opal Incisal)
Mängd: 100 g
Användningsområde: Keramik för metallunderlag
Termisk expansionskoefficient (CTE): 13,5 – 14,9 µm/mK
Materialstruktur: Stabiliserad leucit
Egenskaper: Förkortad bränntid, kräver ej långtidsavkylning