DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

TiBase NB A 5.0 L

Artnr: 212831TillverkareSIRONA Dental Systems GmbHTillv. artnr6308253
800,10 kr
889,00 kr

Exkl. moms

Få i lager

Specifikationer -

TypformNobel Biocare Active® 5.0 (NBA 5.0L)
ProduktgruppDiverse CAD/CAM
Artnr: 212831
TiBase NB A 5.0 L

Produktbeskrivning

TiBase NB A 5.0 L är en titanbas avsedd för digital framställning av implantatburna restaurationer i CAD/CAM-system. Produkten är kompatibel med Nobel Biocare Active® RP (Regular Platform). Titanbasen fungerar som fästplattform för mesostrukturer i zirkoniumoxidkeramik och möjliggör exakt digital inskanning. Setet innehåller titanbas och tillhörande distansskruv. Vid montering ska ett åtdragningsmoment på 35 Ncm tillämpas. Specifikationer: Typform: Nobel Biocare Active® (NB A) Plattform: RP (Regular Platform) Diameter: 5.0 Storlek: L Material: Titan Komponenter: Titanbas, distansskruv Åtdragningsmoment: 35 Ncm

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma