- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Diverse CAD/CAM
- Cerec Inlab Cylinder Borr 12 EF höger 6st
Webpris
Cerec Inlab Cylinder Borr 12 EF höger 6st
Artnr: 231859TillverkareSIRONA Dental Systems GmbHTillv. artnr65351782 731,50 kr
3 035,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Diverse CAD/CAM |
|---|
Artnr: 231859
Cerec Inlab Cylinder Borr 12 EF höger 6st
Produktbeskrivning
Cerec Inlab Cylinder Borr 12 EF är ett spetsigt slipverktyg utformat för bearbetning av keramiska och kompositbaserade material i CAD/CAM-system. Borren är anpassad för finjustering och detaljerad fräsning av dentala ersättningar.
Detta slipinstrument har en spetsig cylindrisk form som möjliggör precision vid framställning av kronor och broar. Beteckningen EF står för "Extra Fine", vilket innebär att borren är optimerad för arbetsmoment som kräver slät ytfinish och noggrann passform. Instrumentet är avsett för montering i fräsmaskinens högra motorposition.
Verktyget är försett med en diamantbeläggning som säkerställer stabil materialavverkning och konsekvent resultat vid arbete i hårda material. Den är kompatibel med flera maskinmodeller inom serierna MC X, MC XL samt inLab MC XL. Förpackningen innehåller sex stycken borrar för att säkerställa tillgång till nya instrument vid rutinmässigt slitage.
Specifikationer:
Typ: Cylinderborr med spets (Cylinder Pointed Bur)
Modell: 12 EF (Extra Fine)
Orientering: Höger
Huvudform: Konisk/Spetsig cylinder
Material: Diamantbelagt
Kompatibilitet: CEREC MC X, CEREC MC XL, CEREC MC XL Premium, inLab MC XL
Antal: 6 st per förpackning






