- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- CAD/CAM block
- VITABLOCS TriLuxe forte Univ. 3M2C
VITABLOCS TriLuxe forte Univ. 3M2C
Artnr: 258506TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrEN1MU22069651 342,80 kr
1 492,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | CAD/CAM block |
|---|
Artnr: 258506
VITABLOCS TriLuxe forte Univ. 3M2C
Produktbeskrivning
VITABLOCS TriLuxe forte Univ. 3M2C är ett finkornigt fältspatkeramiskt block för CAD/CAM-baserad tillverkning av estetiska tandersättningar. Blocket har en inbyggd färggradient i fyra lager som möjliggör en naturtrogen färgåtergivning direkt efter fräsning.
Detta CAD/CAM-block är anpassat för framställning av fasader, delkronor och helkronor, särskilt i det estetiska området. Den integrerade övergången mellan cervikala och incisala zoner gör att resultatet efterliknar naturlig tandstruktur utan behov av manuell skiktning. Materialets struktur bidrar till goda poleringsegenskaper och minimerar slitage på antagonisttänder.
Blockets universella fattning gör det kompatibelt med flera olika öppna frässystem. Utformningen effektiviserar efterbearbetningen då färgintensiteten och translucensen redan är fördelad i materialet.
Specifikationer:
Färg: 3M2C (VITA SYSTEM 3D-MASTER)
Storlek: TF-14
Material: Fältspatkeramik
Struktur: Fyra integrerade färgskikt
Användningsområde: Kronor, delkronor och fasader i fronten
Kompatibilitet: Universell hållare för CAD/CAM-system
Förpackning: 5 stycken