- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- CAD/CAM block
- Vita Enamic IS 2M2-HT IS-16L 5st
Webpris
Vita Enamic IS 2M2-HT IS-16L 5st
Artnr: 229720TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrEC4EM41294854 075,20 kr
4 528,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Bredd | 18 mm |
|---|---|
| Djup | 18 mm |
| Färg | 2M2-HT |
| Höjd | 16 mm |
| Storlek | 18 x 16 x 18 mm |
| Typform | IS-16L |
| Förpackningsinnehåll | 5 styck |
| Produktgrupp | CAD/CAM block |
Artnr: 229720
Vita Enamic IS 2M2-HT IS-16L 5st
Produktbeskrivning
Hybridkeramblock för CAD/CAM-framställning av dentala ersättningar med integrerat gränssnitt för vidhäftning mot titan- eller klisterbaser.
Materialet består av en dubbelnätverksstruktur där ett keramiskt nätverk har infiltrerats med en polymer. Denna sammansättning ger materialet egenskaper som efterliknar naturlig tandsubstans genom att kombinera stabilitet med elasticitet. Strukturen bidrar till att absorbera tuggkrafter och minskar slitaget på motstående tänder.
IS-versionen är utformad för implantatprotetik och har ett förpreparerat hålrum för montering på kompatibla baser. Blocket är monokromatiskt med hög translucens (HT), vilket underlättar estetisk integration vid framställning av inlägg, onlays och kronor. Bearbetning sker genom fräsning följt av polering. Materialet kräver ingen sintringsprocess efter fräsning, vilket förkortar arbetsflödet.
Specifikationer:
Typform: IS-16L
Material: Hybridkeram (dubbelnätverk)
Färg: 2M2-HT
Translucens: High Translucency (HT)
Bredd: 18 mm
Höjd: 16 mm
Djup: 18 mm
Förpackningsinnehåll: 5 styck


