Produktbeskrivning
KATANA Zirconia UTML är en högtransparent zirkonia-disk med integrerad färggradering, optimerad för framställning av anteriora kronor och fasader i CAD/CAM-system.
Disken består av fyra förinfärgade lager som skapar en naturlig övergång i färg och transparens från cervikalt till incisalt. Denna uppbyggnad förenklar arbetsprocessen genom att reducera behovet av manuell färgning före sintring. Med sin höga ljusgenomsläpplighet är materialet särskilt anpassat för protetiska konstruktioner där de estetiska kraven i fronten är höga.
Materialet uppfyller kraven enligt ISO 6872:2015 för dentala keramer. Vid konstruktion bör en minsta väggtjocklek på 0,8 mm hållas om ytan ska täckas med ytporslin. Vid slutfinish med enbart glasyr och polering kan godstjockleken reduceras till 0,4 mm. Disken har en standardiserad formfaktor för användning i öppna frässystem.
Specifikationer:
Typ: Ultra Translucent Multi Layered (UTML)
Material: Zirkoniumdioxid
Tjocklek: 18 mm
Färg: D2
Antal lager: 4 stycken
Användningsområde: Anteriora kronor och fasader
Minsta väggtjocklek: 0,4–0,8 mm beroende på finishering
Standard: ISO 6872:2015