- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- CAD/CAM block
- IPS e.max CAD Cerec/inLab MO 4 A14S 5st
Webpris
IPS e.max CAD Cerec/inLab MO 4 A14S 5st
cerec / inlab
Artnr: 220919TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr6443613 881,70 kr
4 313,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | MO 4 |
|---|---|
| Storlek | A14 S |
| Förpackningsinnehåll | 5 styck |
| Produktgrupp | CAD/CAM block |
Artnr: 220919
IPS e.max CAD Cerec/inLab MO 4 A14S 5st
Produktbeskrivning
Lithiumdisilikat-block anpassade för framställning av dentala ersättningar med CAD/CAM-teknik i CEREC- och inLab-system.
Dessa glaskeramiska block är utformade för att kombinera mekanisk hållfasthet med specifika optiska egenskaper. Materialet har en böjhållfasthet på 530 MPa, vilket bidrar till stabilitet och hållbarhet för de färdiga konstruktionerna. Tack vare den medelhöga opaciteten (MO) är de särskilt lämpliga för att dölja missfärgade tandstrukturer eller pelarkonstruktioner i metall, vilket ger en neutral bas för vidare estetisk bearbetning.
Bearbetningen sker i slipmaskinen medan materialet är i ett mjukare tillstånd. Den slutgiltiga styrkan och de avsedda estetiska egenskaperna uppnås genom en efterföljande kristalliseringsprocess i en brännugn. Storleken A14 S är utformad för att passa specifika hållare i systemet och medger effektiv materialanvändning vid mindre till medelstora konstruktioner.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat-glaskeramik
Opacitet: MO (Medium Opacity)
Färg: MO 4
Storlek: A14 S
Böjhållfasthet: 530 MPa
Kompatibilitet: CEREC / inLab
Antal: 5 st






