Produktbeskrivning
Detta thixotropa och hartsförstärkta specialgips av typ 4 är utvecklat för applikationer som kräver snabb stelning och hög precision. Materialet är anpassat för framställning av sågmodeller, motbitsmodeller och diagnostiska modeller.
Gipset är högthixotropt, vilket innebär att det flyter under vibration men behåller sin form efteråt, vilket förenklar modelluppbyggnaden. Hartsförstärkningen bidrar till en tryckhållfasthet på upp till 120 MPa, vilket ger stabila kanter och hög ytfinish. Den låga linjära expansionen på 0,08 % säkerställer dimensionsstabilitet i de färdiga modellerna.
Arbetsprocessen är optimerad för tidseffektivitet med en förbearbetningstid på 2 till 3 minuter. Den totala stelningstiden är 5 till 6 minuter, vilket medför att modellerna kan frigöras från avtrycket kort efter gjutning.
Specifikationer:
Typ: 4 (enligt ISO 6873:2013)
Färg: Guld
Blandningsförhållande: 100 g : 20 ml
Expansion: 0,08 %
Förbearbetningstid: 2 - 3 min.
Stelningstid: 5 - 6 min.
Tryckhållfasthet: 85 - 120 MPa
Förpackningsstorlek: 2 x 2,5 kg