DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

Blockeringsvax rosa 50gr

Artnr: 01750TillverkareElephant Dental GmbHTillv. artnr5525300070
261,90 kr
291,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

ProduktgruppVax
Artnr: 01750
Blockeringsvax rosa 50gr

Produktbeskrivning

Rosa blockeringsvax för utfyllnad av underskär och ojämnheter på dentalmodeller. Vaxet är utformat för användning inom tandteknik vid förberedelse av modeller, främst för att blockera ut underskär inför dubblering eller framställning av skelettproteser. Materialet har en stabil konsistens som gör det enkelt att applicera och forma med instrument. Det bibehåller sin form och vidhäftning vid rumstemperatur och tål de påfrestningar som uppstår vid kontakt med varma dubbleringsmaterial. Den rosa färgen ger en tydlig visuell kontrast mot gipsmodellen, vilket underlättar kontrollen av utblockeringens omfattning och precision. Vaxet kan skrapas och kontureras för att skapa jämna övergångar och exakta ytor. Specifikationer: Färg: Rosa Vikt: 50 g Användningsområde: Utblockering av underskär och modellförberedelse

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma