Produktbeskrivning
Erkoflex är ett mjukelastiskt termoformningsmaterial avsett för dentalteknisk användning. Denna transparenta platta är tillverkad av etylvinylacetat (EVA) och lämpar sig för applikationer som kräver en gummiartad och flexibel konsistens.
Materialet har en hårdhet på cirka 82 Shore A och levereras med en applicerad isoleringsfolie som förenklar arbetsprocessen vid termoformning. Med en tjocklek på 5,0 mm erbjuder materialet både volym och stötdämpande egenskaper. Plattan binder inte till självstelnande resiner, vilket underlättar separation vid behov.
Den kvadratiska utformningen är anpassad för maskiner med formatet 125 x 125 mm. Materialet används för applikationer som duplicering av demonstrationsmodeller samt tillverkning av mjuka skenor och skydd inom tandteknik.
Specifikationer:
Material: Etylvinylacetat (EVA)
Form: Fyrkantig
Mått: 125 x 125 mm
Tjocklek: 5,00 mm
Färg: Transparent
Hårdhet: ca 82 Shore A
Förpackningsinnehåll: 5 st