Produktbeskrivning
Liner för invändig klädning av gjutringar vid tandtekniska gjutprocesser. Produkten används för att skapa utrymme för en kontrollerad expansion av bäddmassan under upphettning och gjutning.
Denna vita liner är anpassad för gjutringar i storlek 3x. Genom att placera linern på insidan av ringen innan inbäddning skapas en elastisk zon som tillåter investeringsmaterialet att expandera fritt. Detta är en förutsättning för att uppnå dimensionsnoggrannhet och förhindra att spänningar leder till sprickbildning i gjutformen.
Materialet är termiskt stabilt och utformat för att tåla de temperaturer som krävs vid förvärmning utan att deformeras eller påverka gjutgodsets yta negativt. Produkten levereras i storpack om 200 stycken, vilket säkerställer god tillgång vid löpande laboratoriearbete.
Specifikationer:
Färg: Vit
Storlek: 3x
Antal: 200 stycken
Användningsområde: Infordring av gjutringar vid tandteknik