- Hem
- Tandteknik
- Gjutning
- Lod, fluss
- Laser Svetstråd 0,5mm Rulle 2 meter
Webpris
Lagerrensning (ej returrätt)
Laser Svetstråd 0,5mm Rulle 2 meter
CoCr
Artnr: 36094TillverkareAmannGirrbachTillv. artnr721130687,60 kr
764,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Lod, fluss |
|---|
Artnr: 36094
Laser Svetstråd 0,5mm Rulle 2 meter
Produktbeskrivning
Lasersvetstråd i kobolt-krom (CoCr) för precisionsteknisk sammanfogning av dentala legeringar. Tråden är särskilt anpassad för användning vid lasersvetsning inom tandteknik.
Denna svetstråd levereras på en rulle om 2 meter med en diameter på 0,5 mm. Den runda geometrin möjliggör noggrann kontroll vid applikation, vilket är avgörande vid finjusteringar och reparationer av dentala konstruktioner. Materialet i kobolt-krom säkerställer biokompatibilitet och hög motståndskraft mot korrosion i oral miljö.
Tack vare trådens sammansättning skapas homogena svetsfogar med god mekanisk stabilitet och hållfasthet. Produkten är lämplig för både enklare lagningar och mer komplexa sammanfogningar av CoCr-baserade ställningar och komponenter.
Specifikationer:
Material: Kobolt-krom (CoCr)
Diameter: 0,5 mm
Form: Rund
Längd: 2 meter
Användningsområde: Lasersvetsning
