- Hem
- Tandteknik
- Duplicering
- Dupliceringsmassa
- Elite Double 22 Fast 2x5kg
Webpris
Elite Double 22 Fast 2x5kg
Artnr: 259013TillverkareZhermack SpATillv. artnrC4008423 402,90 kr
3 781,00 kr
Exkl. moms
Få i lager
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | 2 x 5 kg |
|---|---|
| Produktgrupp | Dupliceringsmassa |
Artnr: 259013
Elite Double 22 Fast 2x5kg
Produktbeskrivning
Elite Double 22 Fast är ett additionsförnätande dubliceringssilikon med en hårdhet på 22 Shore A. Det är framtaget för laboratoriebruk vid framställning av modeller för avtagbar protetik och stubbdublicering.
Silikonet har en snabb härdningstid på 10 minuter, vilket förkortar väntetiderna i arbetsprocessen. Materialet har en låg viskositet, vilket gör det lättflytande och underlättar detaljåtergivningen även vid komplexa geometrier. Tack vare hög elasticitet och draghållfasthet behåller materialet sin form även vid tunna skikt och tål att sträckas vid urtagning av modellen utan att deformeras permanent.
Produkten uppvisar god dimensionsstabilitet över tid, vilket säkerställer precision vid upprepad användning av formen. Blandningsförhållandet är 1:1 mellan bas och katalysator, och förpackningen om totalt 10 kg är anpassad för laboratorier med hög förbrukning.
Specifikationer:
Typ: Additionsförnätande dubliceringssilikon (A-silikon)
Hårdhet: 22 Shore A
Härdningstid: 10 minuter
Blandningsförhållande: 1:1
Viskositet: Låg (lättflytande)
Draghållfasthet: Hög
Förpackningsstorlek: 10 kg (5 kg bas + 5 kg katalysator)
