Produktbeskrivning
Borr nr 4 används för preparation av rotkanaler vid behandling med rotstift. Instrumentet är utformat för att skapa ett utrymme som följer rotkanalens naturliga, koniska anatomi.
Instrumentet har en design med två olika avsmalningar, vilket gör att preparationen följer rotens naturliga form. Denna geometri bidrar till en anpassad passform för stift i motsvarande storlek. Borret är tillverkat i kirurgiskt stål med hög hållfasthet för att säkerställa stabilitet och flexibilitet under användning i rotkanalen.
Materialet är resistent mot korrosion och syror, vilket gör instrumentet lämpligt för upprepad sterilisering. Det kan rengöras i diskdesinfektor och autoklaveras enligt standardiserade kliniska rutiner för att upprätthålla en hög hygienisk standard vid varje behandlingstillfälle.
Specifikationer:
Material: Kirurgiskt stål
Storlek: Nr 4
Geometri: Dubbel konicitet
Rengöring: Autoklaverbar och tål diskdesinfektor
Användningsområde: Endodontisk preparation