- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Polerare
- Kenda C.G.I. Polerare 908M spets Vst 25st
Webpris
Kenda C.G.I. Polerare 908M spets Vst 25st
medium grön universal komposit/glasion.
Artnr: 54623TillverkareColtene/Whaledent GMBH.& CO.KGTillv. artnr908.M.025349,20 kr
388,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Form | Spets/Nål |
|---|---|
| Material | Polerare |
| Fattning | 204 VST (vinkelstycke) |
| Produktgrupp | Polerare |
Artnr: 54623
Kenda C.G.I. Polerare 908M spets Vst 25st
Produktbeskrivning
Kenda C.G.I. 908M är en spetsformad polerare för vinkelstycke, avsedd för bearbetning av restaurationer i komposit, kompomer och glasjonomer. Instrumentet används för konturering, utjämning och polering av fyllningsytor.
Poleraren har en spetsig form som möjliggör god åtkomst vid ocklusala ytor och i approximala utrymmen. Genom att slipmedlet är integrerat i materialet krävs ingen extra polerpasta under behandlingen, vilket förenklar arbetsprocessen.
Denna modell har grovlek medium (M), vilket gör den lämpad för att jämna ut ytor och förbereda dem för slutlig högglans. Den är utformad för intraoral användning och monteras på standard vinkelstycke. Instrumentet ger kontroll vid finjustering av fyllningar och bidrar till en slät ytstruktur på de behandlade materialen.
Specifikationer:
Form: Spets / Nål
Grovlek: Medium
Fattning: Vinkelstycke (VST / 204)
Materialkompatibilitet: Komposit, kompomer, glasjonomer
Förpackningsstorlek: 25 st
