- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Polerare
- EVE Diapol Polerare kopp W17Dmf Vst 10st
Webpris
EVE Diapol Polerare kopp W17Dmf Vst 10st
3-stegs medium för porslin med diamantspån
Artnr: 11483TillverkareEVE Ernst Vetter GmbHTillv. artnr7187X010546,30 kr
607,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Form | Cup |
|---|---|
| Material | Polerare |
| Fattning | 204 VST (vinkelstycke) |
| Produktgrupp | Polerare |
Artnr: 11483
EVE Diapol Polerare kopp W17Dmf Vst 10st
Produktbeskrivning
EVE Diapol W17Dmf är en diamantimpregnerad polerkopp framtagen för bearbetning av keramiska material och porslin. Instrumentet används för effektiv förpolering och ytutjämning som ett led i ett systematiskt polerarbete.
Polerarens sammansättning med diamantkorn möjliggör ytkorrigeringar direkt på materialet utan krav på efterföljande glasering. Den koppformade designen är utformad för god åtkomst på ocklusala ytor och rundade strukturer. Genom diamantens egenskaper uppnås en hög avverkningsgrad samtidigt som risken för värmealstring minimeras.
Instrumentet är avsett för användning med vinkelstycke och levereras i förpackning om 10 stycken. Det är anpassat för att integreras i kliniska rutiner för att säkerställa en jämn och förberedd yta inför slutpolering.
Specifikationer:
Form: Kopp (W17)
Material: Diamantimpregnerat polermedel
Fattning: 204 VST (Vinkelstycke)
Grovlek: Medium (förpolering)
Användningsområde: Porslin och keramik
Antal: 10 st




