DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

Mandrell Hst 4004 6st

Artnr: 01022TillverkareEdenta AGTillv. artnr4004HP-6
65,70 kr
73,00 kr

Exkl. moms

I lager

Specifikationer -

Diameter5 mm
Figur4004
Förpackningsinnehåll6 st
ProduktgruppRoterande Instrument Övrigt
Artnr: 01022
Mandrell Hst 4004 6st

Produktbeskrivning

Spiralmandrell HST 4004 är ett fästverktyg för roterande instrument, utformat för att säkert hålla polertillbehör och slipskivor i handstycken. Denna mandrell är försedd med en spiralformad gänga som underlättar montering och säkerställer att polerverktyget sitter stadigt på plats under drift. Instrumentet är anpassat för HP-skaft (handpiece) och används främst inom dentaltekniskt laboratoriearbete och vid klinisk polering. Konstruktionen ger stabilitet vid mekanisk belastning och bidrar till en jämn rotation. Med en diameter på 5 mm och standardiserad figur 4004 är mandrellen kompatibel med ett brett utbud av polertrissor och sliphjul. Specifikationer: Typ: Spiralmandrell Skafttyp: HP (Handstycke) Diameter: 5 mm Figur: 4004 Antal per förpackning: 6 st

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma