- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr T879K.014 SC 5st
Webpris
FG Diamantborr T879K.014 SC 5st
Turbo Diamant
Artnr: 245428TillverkareEdenta AGTillv. artnrT879K.314.014SC260,10 kr
289,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | Grön (Grov) |
|---|---|
| Form | Torped |
| Isostorlek | 014 |
| Material | Diamant |
| Fattning | 314 FG (Highspeed) |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 245428
FG Diamantborr T879K.014 SC 5st
Produktbeskrivning
Diamantborr i torpedform med FG-fattning, utformat för effektiv preparation och hög avverkningsgrad. Borret är försett med supergrova diamantkorn för snabb bearbetning av hårda vävnader.
Detta instrument har en konisk form med rundad spets, så kallad torpedform, vilket är anpassat för preparation av kron- och brostöd. Borret är av turbomodell, vilket innebär att det är försett med spiralformade spår i diamantbeläggningen. Dessa spår förbättrar kylningen genom att transportera bort kylspray och sliprester mer effektivt, vilket minimerar risken för termiska skador på tanden.
Den supergrova kornstorleken (SC) ger en aggressiv avverkning, vilket sparar tid vid omfattande preparationsarbete. Instrumentet är avsett för användning i highspeed-handstycken och uppfyller kraven för precision vid formning av preparationsgränser.
Specifikationer:
Form: Torped (konisk med rundad topp)
ISO-storlek: 014
Kornstorlek: Supergrov (SC)
Skafttyp: FG (314)
Material: Diamant
Längd på arbetsdel: 10 mm
Antal: 5 st
