Produktbeskrivning
FG-diamantborr med konisk, spetsig form för precisionsarbete inom konserverande och protetisk tandvård. Instrumentet är anpassat för användning i turbinvinkelstycken.
Denna diamantborr har figur 859 och en fin kornstorlek, vilket gör den lämplig för preparation av kaviteter, kronstöd och fasader. Den nålformade geometrin medger god åtkomlighet i trånga utrymmen och vid bearbetning av approximala ytor. Arbetsdelen har en längd på 10 mm och en diameter på 1,0 mm, vilket möjliggör kontrollerad avverkning och finputsning av preparationsgränser.
Skaftet är av typen 314 FG med en standarddiameter på 1,60 mm för stabil fixering i handstycket. Diamantbeläggningen består av korn med en storlek på ca 40 µm, vilket skapar en jämn ytstruktur och förbereder tanden för efterföljande steg i behandlingen.
Specifikationer:
Figur: 859 (Kon spets/nålformad)
ISO-storlek: 010
Kornstorlek: Fin (40 µm)
Färgkod: Röd
Skafttyp: FG 314
Skaftdiameter: 1,60 mm
Längd på arbetsdel: 10,0 mm
Diameter på arbetsdel: 1,0 mm
Material: Diamant
Förpackningsinnehåll: 5 st