Produktbeskrivning
Torpedformad diamantborr avsedd för preparation och konturering inom tandvård. Instrumentet är anpassat för användning i turbinvinkelstycken med FG-fattning.
Borret har figur 866 i torpedform, vilket möjliggör kontrollerad avverkning vid framställning av preparationer. Med en ISO-storlek på 010 ger instrumentet hög precision vid arbete på begränsade ytor. Diamantbeläggningen har en normal kornstorlek, markerad med blå färgkod, vilket ger en balans mellan effektiv substansavverkning och en kontrollerad ytfinish.
Skaftet är av typen 314 FG, vilket motsvarar standardlängden 19 mm för turbininstrument. Den stabila konstruktionen säkerställer jämn gång och precision under användning. Borret är konstruerat för att bibehålla skärförmågan även vid upprepad användning i klinisk miljö.
Specifikationer:
Figur: 866
Form: Torped
ISO-storlek: 010
Kornstorlek: Normal (Blå)
Skafttyp: 314 FG (Turbin)
Skaftlängd: 19 mm
Material: Diamant
Förpackningsinnehåll: 5 st