- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr 859 C 016 5st
Webpris
FG Diamantborr 859 C 016 5st
Spetsig, nålform med gul ring.
Artnr: 62549TillverkareHAGER & MEISINGER GMBHTillv. artnr530859C314016380,70 kr
423,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | gul |
|---|---|
| Diamantkorn | extra fin |
| Figur | 859 |
| Form | konisk spets |
| Isostorlek | 016 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 62549
FG Diamantborr 859 C 016 5st
Produktbeskrivning
FG-diamantborr med konisk spets utformat för finputsning och konturering inom tandvård. Instrumentet är avsett för användning i turbinvinkelstycke (FG).
Borret har figur 859, vilket innebär en lång, nålformad geometri med konisk spets. Denna form ger god sikt och åtkomlighet vid arbete i trånga interdentala utrymmen eller vid preparation av cervikala marginaler. Den extra fina diamantbeläggningen möjliggör en slät ytfinish och är lämplig för slutbehandling av fyllningar och preparationer.
Skaftet är av typen 314 FG och instrumentet är färgkodat med en gul ring för att markera den extra fina kornstorleken. Konstruktionen är anpassad för stabil rotation och kontrollerad avverkning under kliniskt arbete.
Specifikationer:
Figur: 859
Form: Konisk spets (Lång nål)
ISO-storlek: 016
Diameter: 1,6 mm
Kornstorlek: Extra fin (EF)
Färgkod: Gul
Fattning: 314 FG
Material: Diamant
Förpackningsinnehåll: 5 st


