- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr 859 018 5st
Webpris
FG Diamantborr 859 018 5st
Spetsig, nålform med blå ring.
Artnr: 24821TillverkareHAGER & MEISINGER GMBHTillv. artnr5100859314018371,70 kr
413,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | blå |
|---|---|
| Diamantkorn | normal |
| Figur | 859 |
| Form | konisk spets |
| Isostorlek | 018 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 24821
FG Diamantborr 859 018 5st
Produktbeskrivning
Diamantborr med konisk spets för preparation och finishering inom tandvård. Instrumentet har en normal kornstorlek och är utformat för användning i högvarvshandstycken.
Figur 859 har en spetsig, konisk form (nålform) som möjliggör god åtkomst i trånga utrymmen, exempelvis vid interproximal preparation eller vid finjustering av ocklusala ytor. Den normala kornstorleken ger en balanserad avverkningseffektivitet och lämnar en yta som är förberedd för vidare behandling.
Borret är försett med ett FG-skaft (Friction Grip, ISO 314) för fixering i turbiner. Arbetsdelen består av diamanter som är jämnt fördelade för att säkerställa ett stabilt arbetsflöde och konsekventa resultat vid klinisk användning. Instrumentet är färgkodat enligt gällande standard för att underlätta identifiering av grovlek.
Specifikationer:
Figur: 859
Form: Konisk spets (nålform)
Kornstorlek: Normal (Medium)
ISO-storlek: 018
Skafttyp: FG (314)
Material: Diamant
Antal per förpackning: 5 st


