- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr 835 G 012 5st
Webpris
Lagerrensning (ej returrätt)
FG Diamantborr 835 G 012 5st
Cylinder form med flat topp. Grön ring. Grov.
Artnr: 21302TillverkareHAGER & MEISINGER GMBHTillv. artnr80631410853401266,60 kr
74,00 kr
Exkl. moms
I Lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | grön |
|---|---|
| Diamantkorn | grov |
| Figur | 835 |
| Form | cylindrisk |
| Isostorlek | 012 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 21302
FG Diamantborr 835 G 012 5st
Produktbeskrivning
FG Diamantborr 835 G 012 är en cylindrisk diamantborr med grov diamantkorn, avsedd för effektiv avverkning i dentala applikationer. Den levereras i en förpackning om 5 stycken.
Denna borr har figur 835 och en cylindrisk form, vilket gör den lämplig för konturering och preparering. Med en ISO-storlek på 012 motsvarar detta en diameter på 1,2 mm. Den grova diamantkorningen bidrar till snabb och effektiv materialavverkning. Skaftet är av typen FG (Friction Grip) med en längd på 19 mm (FG 314), designat för användning i turbinhandstycken.
Diamantborren är tillverkad med naturliga diamanter för att säkerställa god slitstyrka och pålitlig prestanda under behandlingsprocessen. Den grova korningen indikeras av en grön färgkodning på skaftet och är utformad för de faser av preparering som kräver mer aggressiv avverkning.
Specifikationer:
Figur: 835
Form: Cylindrisk
ISO-storlek: 012
Diameter: 1,2 mm
Diamantkorn: Grov
Färgkodning: Grön ring
Material: Diamant
Skafttyp: FG (Friction Grip)
Skaftlängd (FG 314): 19 mm
Antal per förpackning: 5 st


