- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr 807 G 014 5st
Webpris
FG Diamantborr 807 G 014 5st
Omvänt konisk. Grön ring.
Artnr: 21303TillverkareHAGER & MEISINGER GMBHTillv. artnr510807G314014197,10 kr
219,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | grön |
|---|---|
| Diamantkorn | grov |
| Figur | 807 |
| Form | inverterad kon |
| Isostorlek | 014 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 21303
FG Diamantborr 807 G 014 5st
Produktbeskrivning
FG Diamantborr 807 G 014 är ett roterande precisionsinstrument i form av en inverterad kon, utformat för effektiv avverkning av dentala material.
Borret är belagt med grovkornig diamant, vilket gör det lämpligt för snabb bearbetning av emalj och andra hårda vävnader. Figur 807 (inverterad kon) används främst vid kavitetspreparation för att skapa plana ytor och underskär vid fyllningsterapi.
Instrumentet har en grön färgkod som indikerar den grova kornstorleken. Diamantkornen är jämnt fördelade och bundna till en kropp av rostfritt stål, vilket säkerställer stabilitet och konsekvent avverkningsförmåga vid användning. Borret är anpassat för FG-fattning (Friction Grip) och används i turbinvinkelstycken.
Specifikationer:
Form: Inverterad kon
Figur: 807
Kornstorlek: Grov (G)
Färgkod: Grön
ISO-storlek: 014
Fattning: 314 FG
Material: Rostfritt stål med diamantbeläggning
Förpackning: 5 st




