Produktbeskrivning
Fg Diamantborr 298 016 C fin är en diamantborr med finkornig diamant, specifikt utformad för precision och effektivitet i dentala applikationer. Den har en torpedform och levereras i en förpackning om 5 stycken.
Med sitt finkorniga diamantkorn och sin specifika torpedform (figur 298) är denna diamantborr idealisk för detaljerat arbete och finbearbetning. ISO-storleken 016 indikerar dess dimensioner för precisionsanvändning vid behandlingar som kräver noggrannhet.
Diamantborren har en hög diamantdensitet som bidrar till god prestanda och lång livslängd under användning. Den är tillverkad med hög precision för att säkerställa optimal koncentritet under rotation, vilket minimerar vibrationer och ökar kontrollen för användaren.
Den är utrustad med ett 314 FG-skaft (Friction Grip) för säker och stabil infästning i dentala handstycken. Produkten levereras i ett praktiskt paket om 5 enheter, vilket underlättar lagerhållning och tillgänglighet vid behov.
Specifikationer:
Diamantkorn: Fin
Figur: 298
Form: Torped
ISO-storlek: 016
Material: Diamant
Skaft: 314 FG
Antal per förpackning: 5 st