- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- Fg Diamantborr 298 014 5st
Webpris
Lagerrensning (ej returrätt)
Fg Diamantborr 298 014 5st
Artnr: 23664TillverkareHORICO DENTALTillv. artnrFG298014225,90 kr
251,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkorn | normal |
|---|---|
| Figur | 298 |
| Form | torped |
| Isostorlek | 014 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 23664
Fg Diamantborr 298 014 5st
Produktbeskrivning
Fg Diamantborr 298 014 är ett roterande instrument med torpedformad spets och normal kornstorlek, avsett för dentala preparationer.
Detta diamantborr är konstruerat för precisionsarbete och effektiv avverkning. Den torpedformade geometrin används främst vid utformning av preparationer inom protetik, där formen underlättar skapandet av jämna ytor och kontrollerade kanter. Instrumentet har en hög diamanttäthet vilket bidrar till en stabil avverkningsgrad och god hållbarhet vid klinisk användning.
Borret är tillverkat med fokus på hög koncentricitet. Det innebär en centrerad rotation som minskar vibrationer under arbetet, vilket ger ökad kontroll för användaren och skonar handstyckets turbin. Skaftet är av typen 314 FG (Friction Grip), vilket gör det kompatibelt med standardiserade turbiner och högvarviga vinkelstycken.
Specifikationer:
Figur: 298
Form: Torped
ISO-storlek: 014
Kornstorlek: Normal
Material: Diamant
Skaft: FG (314)
Antal: 5 st
