Produktbeskrivning
Päronformat diamantborr för tandpreparation och restaurativa ingrepp. Borret är anpassat för FG-fattning (Friction Grip) och har en standardiserad grovlek för effektiv avverkning.
Detta diamantborr kännetecknas av en hög densitet av diamantkorn, vilket bidrar till en jämn avverkningsgrad och stabil livslängd. Den päronformade geometrin (Figur 237) är utformad för preparation av kaviteter där avrundade inre vinklar krävs. Instrumentet är tillverkat med fokus på hög koncentricitet (rundgång), vilket minimerar vibrationer under rotation och ger precision vid arbete i både emalj och dentin.
Instrumentet har en blå färgkodning som indikerar normal kornstorlek. Detta gör borret mångsidigt för både initial preparation och formgivning av fyllningsmaterial. Skaftet följer ISO-standard 314, vilket innebär kompatibilitet med standardiserade turbiner och snabbvinkelstycken för dentalbruk.
Specifikationer:
Form: Päron (Figur 237)
ISO-storlek: 009
Kornstorlek: Normal (Blå)
Skafttyp: 314 FG (Friction Grip)
Material: Diamant
Förpackningsinnehåll: 5 st