Produktbeskrivning
Diamantborr med päronform och fin kornstorlek för högvarvsturbiner, lämpad för preparation och finjustering av tandsubstans.
Detta roterande instrument har en päronform (figur 233) med en ISO-storlek på 012. Borret är belagt med diamanter i hög densitet, vilket bidrar till god avverkningsförmåga och livslängd vid klinisk användning. Den fina kornstorleken, markerad med en röd färgkod, är anpassad för ytbearbetning och preparationer där en jämn och slät yta eftersträvas.
Instrumentet är försett med ett 314 FG-skaft (Friction Grip) för användning i turbinhandstycken. Konstruktionen är inriktad på hög koncentricitet, vilket minimerar vibrationer under arbetet och ger god kontroll vid detaljerade ingrepp. Borren levereras i förpackningar om fem stycken.
Specifikationer:
Form: Päron (233)
ISO-storlek: 012
Kornstorlek: Fin (Röd)
Skafttyp: 314 FG
Material: Diamant
Förpackningsstorlek: 5 st