Produktbeskrivning
Cylindrisk diamantborr med fin kornstorlek för precision i dentala ingrepp. Instrumentet är utformat för att användas vid preparering av kronor och broar samt vid generella dentalrestaurationer där kontrollerad avverkning krävs.
Borren har en rak cylindrisk form, figur 111, och en fin diamantbeläggning som markeras med röd färgkod. Konstruktionen bygger på en hög diamantdensitet som främjar prestanda och en jämn ytfinish. Genom noggrann produktion uppnås en hög koncentricitet, vilket minimerar vibrationer och säkerställer stabilitet under användning.
Skaftet är av typen FG (Friction Grip) med ISO-beteckning 314, vilket gör instrumentet kompatibelt med standardturbiner och snabbvinkelstycken. Borrens utformning är optimerad för att ge hög detaljskärpa och noggrannhet i kliniskt arbete.
Specifikationer:
Figur: 111 (Cylinder)
ISO-storlek: 012
Kornstorlek: Fin (Röd)
Material: Diamant
Fattning: FG (314)
Förpackningsinnehåll: 5 st