Produktbeskrivning
Fg Diamantborr 001 025 är ett instrument utformat för dentala ingrepp. Borren har en kulform och ISO-storlek 025, lämplig för användning med turbiner.
Detta diamantinstrument är försett med en 314 FG-skaft (Friction Grip), vilket garanterar kompatibilitet med vanliga dentalutrustningar. Diamantkornstorleken är "normal", vilket bidrar till effektiv materialavverkning vid preparering. Instrumentet är lämpligt för ett brett spektrum av dentala applikationer, inklusive endodontiska behandlingar, förberedelser för kronor och broar, allmänna dentalrestaurationer samt inom pedodonti.
Tillverkningsprocessen fokuserar på precision, vilket resulterar i en hög koncentritet under användning. Den höga densiteten av diamantkorn bidrar till instrumentets prestanda och livslängd, vilket säkerställer konsekventa resultat vid varje användning. Borren levereras i en förpackning om 5 stycken.
Specifikationer:
Form: Kula
ISO-storlek: 025
Figur: 001
Skafttyp: 314 FG (Friction Grip)
Diamantkornstorlek: Normal
Material: Diamant (spets), RVS (skaft)
Längd: 19,0 mm
Förpackningsinnehåll: 5 st
Förpackningstyp: Blåsa