- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- Diatech Diamant FG G880.014 6ML 5st
Webpris
Diatech Diamant FG G880.014 6ML 5st
Round End Cylinder
Artnr: 88618TillverkareColtene/Whaledent GMBH.& CO.KGTillv. artnr60032592185,40 kr
206,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | blå |
|---|---|
| Diamantkorn | normal |
| Figur | 880 |
| Form | Round End Cylinder |
| Isostorlek | 014 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 styck |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 88618
Diatech Diamant FG G880.014 6ML 5st
Produktbeskrivning
Diatech Diamant FG G880.014 är ett roterande instrument för dental preparation med hög avverkningskapacitet. Diamanten har en cylinderformad design med rundad topp och är avsedd för användning i turbinvinkelstycken.
Instrumentet är uppbyggt med en multilayer-teknik där flera lager av diamantkorn appliceras på ytan. Denna konstruktion innebär att nya, skarpa korn exponeras i takt med att de yttre lagren slits ner, vilket bidrar till en jämn skärförmåga och förlängd livslängd under kliniskt arbete. Skaftet är av typen FG (Friction Grip) med standardmått enligt ISO 314.
Diamantens form, en cylinder med rundad ända (Figur 880), gör den lämplig för preparationer där både axial avverkning och en kontrollerad avrundning av inre vinklar krävs. Arbetsdelen har en diameter på 1,4 mm och en längd på 6 mm, vilket ger god räckvidd vid preparation av djupare kaviteter eller kronpelare.
Specifikationer:
Form: Cylinder med rund ända (Figur 880)
Skafttyp: FG (314)
ISO-storlek: 014
Diameter: 1,4 mm
Längd på arbetsdel: 6 mm
Material: Diamant (multilayer)
Grovlek: Grov (G)
Antal per förpackning: 5 st


