- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- Diatech Diamant FG G850.018 8ML 5st
Webpris
Diatech Diamant FG G850.018 8ML 5st
Round End Taper
Artnr: 55797TillverkareColtene/Whaledent GMBH.& CO.KGTillv. artnr60032215185,40 kr
206,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | blå |
|---|---|
| Diamantkorn | normal |
| Figur | 850 |
| Form | Round End Taper |
| Isostorlek | 018 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 55797
Diatech Diamant FG G850.018 8ML 5st
Produktbeskrivning
Diatech Diamant FG G850.018 8ML är en konisk diamantborr med rund topp, utformad för preparation och konturering inom tandvård. Instrumentet är anpassat för högvarvshandstycken (FG) och har en kornstorlek klassificerad som normal (medium), vilket indikeras av den blå färgmarkeringen.
Borrkronan är framställd med en flerskiktad appliceringsteknik där diamantkristaller fördelas enhetligt över arbetsdelen. Detta ger en jämn avverkning och bidrar till instrumentets livslängd. Den guldpläterade ytan på borret är utformad för att optimera värmeavledningen under preparation och minska risken för igensättning av materialrester mellan kornen.
Med sin koniska form och rundade ände (Round End Taper) är borret lämpligt för preparation av kron- och brostöd där tydliga men rundade prepgränser eftersträvas. Instrumentet är autoklaverbart och konstruerat för att bibehålla sina skärande egenskaper genom upprepade steriliseringscykler.
Specifikationer:
Figur: 850 (Konisk rund topp)
Form: Round End Taper
Kornstorlek: Normal (Medium)
ISO-storlek: 018
Längd på arbetsdel: 8 mm
Skafttyp: FG (314)
Material: Diamantbelagt rostfritt stål
Antal per förpackning: 5 st
Autoklaverbar: Ja
