- Hem
- Tandläkare
- Röntgen
- Sensorer/Bildplattor/Kasetter
- Bildplatta STD SCAN EXAM stl 3 6St
Bildplatta STD SCAN EXAM stl 3 6St
Artnr: 260373TillverkareKaVo DentalTillv. artnr901251-PTU3 761,10 kr
4 179,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Sensorer/Bildplattor/Kasetter |
|---|
Artnr: 260373
Bildplatta STD SCAN EXAM stl 3 6St
Produktbeskrivning
Bildplatta i storlek 3 avsedd för digital röntgendiagnostik med kompatibla bildplatteläsare. Dessa fosforplattor används för att fånga intraorala röntgenbilder och fungerar som ett återanvändbart medium i ett digitalt arbetsflöde.
Plattorna kännetecknas av sin tunna och flexibla profil, vilket underlättar placeringen i patientens mun och minskar obehag vid bildtagning. Storlek 3 är särskilt anpassad för bitewing-projektioner där en längre yta krävs för att fånga en bredare vy av tandraden i en och samma exponering.
Bildplattorna är återanvändbara och tål upprepad användning vid korrekt hantering. Efter exponering läses plattan av i en scanner, varpå röntgenbilden överförs digitalt till journalsystemet. Efter avläsning raderas plattan automatiskt eller manuellt och är därefter redo för nästa användning.
Specifikationer:
Typ: Fosforbildplatta (PSP)
Storlek: 3
Antal per förpackning: 6 st
Användningsområde: Bitewing, periapikal och ocklusal bildtagning
Kompatibilitet: Scan eXam, Scan eXam One, Optime-serien