- Hem
- Tandläkare
- Reservdelar Tandläkare
- X-Smart Apex Locator Filhållare 2st
Webpris
X-Smart Apex Locator Filhållare 2st
Artnr: 260165TillverkareDentsply SironaTillv. artnrB00XSALAC20001 767,60 kr
1 964,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Reservdelar Tandläkare |
|---|
Artnr: 260165
X-Smart Apex Locator Filhållare 2st
Produktbeskrivning
Filhållare utformad för användning tillsammans med X-Smart Apex Locator vid endodontiska behandlingar. Komponenten fungerar som en länk mellan mätkabeln och den endodontiska filen för att möjliggöra noggrann elektronisk mätning av rotkanalen.
Dessa filhållare utgör en väsentlig del av mätsystemet för att fastställa arbetslängden under rotbehandlingar. Genom att fästa filen säkerställs en stabil elektrisk kontakt, vilket krävs för att enhetens mätvärden ska förbli tillförlitliga och exakta.
Produkten är tillverkad för att tåla upprepad sterilisering i autoklav, vilket säkerställer att kliniska hygienkrav efterlevs. Förpackningen innehåller två enheter, vilket möjliggör ett effektivt arbetsflöde där en reserv finns tillgänglig när den andra komponenten steriliseras eller används.
Specifikationer:
Antal: 2 st
Autoklaverbar: Ja
Funktion: Anslutning för endodontiska filer vid apexlokalisering


