Produktbeskrivning
Bländskydd i stort utförande för Radii Plus härdljuslampa. Produkten fungerar som en skyddande barriär för att skärma av det högintensiva blå ljuset under polymerisering av dentala material.
Detta ljusskydd är utformat för att filtrera bort skadlig strålning och därmed skydda användarens ögon under kliniskt arbete. Den större storleken ger en omfattande täckning och minskar risken för bländning, samtidigt som den bärnstensfärgade ytan tillåter god sikt över arbetsområdet och fyllnadsmaterialet.
Skyddet monteras direkt på härdljuslampan och sitter stabilt under användning. Det är enkelt att ta loss för rengöring eller utbyte, vilket underlättar god hygien och underhåll av utrustningen. Som reservdel säkerställer produkten att härdljuslampan kan användas på ett ergonomiskt och säkert sätt i den dagliga verksamheten.
Specifikationer:
Typ: Bländskydd för härdljuslampa
Storlek: Stor
Färg: Orange/Bärnsten
Funktion: Filtrering av polymeriseringsljus
Kompatibilitet: Radii Plus-systemet