- Hem
- Tandläkare
- Reservdelar Tandläkare
- O-Ring 4,7x0,5 10st
O-Ring 4,7x0,5 10st
Artnr: 256617TillverkareKaVo DentalTillv. artnr0.200.6045315,00 kr
350,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Reservdelar Tandläkare |
|---|
Artnr: 256617
O-Ring 4,7x0,5 10st
Produktbeskrivning
O-ring avsedd för tätning i dentala handstycken och turbiner. Produkten levereras i 10-pack och används vid service och underhåll för att bibehålla instrumentens funktion.
Denna komponent är utformad för att skapa en tät förslutning i dentala instrument, vilket förhindrar läckage av både drivluft och kylvatten. Genom att upprätthålla en god tätning säkerställs att instrumentet kan arbeta med korrekt tryck och precision under användning.
Tätningen är tillverkad med exakta mått för att passa i kopplingar och inre mekanismer där slitaget ofta är högt på grund av mekanisk friktion och termisk belastning vid autoklavering. Regelbundet byte av O-ringar är en central del av det förebyggande underhållet och bidrar till att upprätthålla driftsäkerheten i turbiner och vinkelstycken.
Specifikationer:
Mått: 4,7 x 0,5 mm
Antal: 10 st
Användningsområde: Tätning för dentala handstycken och turbiner